“ SEMMI SEM ÁLLÍTHAT MEG EGY GONDOLATOT, HA ANNAK ELJÖTT AZ IDEJE.”
VICTOR HUGO
A MAGYAR FOGÁSZATI TURIZMUS FEJLESZTÉSI PROGRAM
Az Orvosi Turizmus Iroda Zrt. munkatársai és szakértői által továbbfejlesztett Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztési Program célkitűzése, hogy folytatódjon az elmúlt 10 évben, a magyar fogászati turizmusban érdekelt rendelőtulajdonosok önerejéből megvalósított, európai mértékrendszerben is egyedülálló sikertörténet. A program alapítóinak meggyőződése, hogy egy egyszerű, de jól szervezett stratégiai fejlesztéssel, koordinációval és központi, így költségoptimalizált marketingkommunikációval, a fogászati szektor kapcsolódó területeinek összefogásának elősegítésével, egységes minőségbiztosítási és garanciarendszer kidolgozásával és bevezetésével, közös akarattal és a Magyar Állam segítő szándékával, a fogászati turisztikai szektorban eddig elért eredmények a jelenlegiek sokszorosára növelhetők és hosszú távon, megfelelő növekedési pályán tartva, fenntartható fejlődés keretében modell értékűvé tehetők.
A csoport három éven belül a jelenleg beutaztatott turisták számának megduplázását, öt éven belül pedig a megháromszorozását tűzte ki céljául, építve a mikroszintű gazdaságfejlesztési program multiplikátor hatására. A program legfontosabb elemei közé tartozik, hogy öt év alatt közel háromezer munkahelyet teremt, ehhez kapcsolódva nemzetközi szintű továbbképzési programot valósít meg, valamint visszafordítja az állami költségen képzett magyar fogszakorvosok kivándorlását.
A program kiemelt célkitűzései:
- Három év alatt megduplázódjon, öt év alatt megháromszorozódjon a Magyarországra beutaztatott és ellátott fogászati turisták száma.
- Öt év alatt 3000 új munkahely jöjjön létre.
- Megállítsa a szakorvosok kivándorlását, és 5 év alatt itthon tartson közel 1000 fogorvost.
- Magyarország megőrizze és megerősítse piacvezető szerepét Európában.
- Magyarország 2015 végére az ágazat globális piacvezetője legyen.
A Program megvalósításának első lépéseként 2010 őszén létrejött a Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztési Programiroda magyarországi központja. Az Iroda fő tevékenysége a kapcsolódó magyar szolgáltatói piac összefogásával:
-Ágazati gazdaságfejlesztési program tervezése és megvalósítása.
- A budapesti főiroda és irányító központ létrehozását követően a beruházás első ütemében 4 nyugat-európai országba telepített, 10 irodából álló hálózat kialakítása és működtetése.
- A második és harmadik ütemben, 2015-ig az irodahálózat kibővítése 25-28 egységre.
- Áttekinthető, nemzetközi standardoknak megfelelő és folyamatosan frissített jogszabályi környezet létrehozása, támogatása, a csatlakozott partnerek számára jogsegély szolgálat kialakítása.
- Egységes kereskedelempolitika elősegítése a nyugat-európai külpiacokon.
- Központosított és optimalizált marketingkommunikáció megvalósítása a célországokban, összehangolva más társszervezetekkel (Magyar Turizmus Zrt., Nemzeti Külgazdasági Hivatal).
- Akkreditált minőségbiztosítási és garanciarendszer kidolgozása és működtetése.
- Nemzetközi és hazai pályázati források monitoringja és menedzsmenje.
- K+F+I és edukációs tevékenységek harmonizálása, közösségi tudásbázis fejlesztése.
A Programhoz csatlakozó, akkreditált fogászatokat és szakrendelőket a Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztő Iroda ezen tevékenységi területein azonos keretek között, egységes minőségbiztosítási rendszerben képviseli ez európai fogturisztikai piacon.
Az Iroda a tagjainak a fent felsorolt szolgáltatásokon túl, a működés megkezdését követő harmadik évtől fejlesztési és beruházási támogatást nyújt.
Az Iroda a tevékenysége során keletkezett eredményéből a jövőben olyan átfogó programok támogatását is céljául tűzte ki, mint az óvodások, kisiskolások szájhigiénés kultúrájának fejlesztése, és a hátrányos helyzetben levő térségek lakóinak ingyenes fogászati kezelése.
A Magyar Fogászati Turizmus Fejlesztési Programiroda és társvállalkozásai az elmúlt két évben jelentős energiát fektetett abba, hogy tagjai számára egységes működési modellt dolgozzon ki, mely lehetővé teszi, hogy a teljes magyar fogászati turizmusban érdekelt vállalkozói vertikum export képes maradjon, export növekedési képessége meglegyen, s helyt állhasson a növekvő európai versenyben. Ehhez olyan egyedi informatikai megoldást hozott létre, ahol a leendő Magyarországra érkező vagy magyar fogászati szolgáltatót igénybevevő páciensek egyben tudják keresni a Programtagok szolgáltatásait, kezelési ajánlatot tudnak kérni és kapni, továbbá egységesített struktúrában fizetni is tudják a tagok által nyújtott szolgáltatásokat. A rendszer alkalmas csoportos utazástatások komplex programjainak összeállítására, ezzel a rendszerbe integrálva az utazási képességet is. A rendszer foglalási motorján keresztül erre a platformra integrálva lesz a hazai kulturális intézmények és kínálatuk, a hotelek és kapacitásuk és az egyéb (pl. TDM-ekből feladott) turisztikai szolgáltatások is.
Így egy csomagban lehet majd értékesíteni a fogászati eljárásokat például egy opera előadással vagy egy hévízi hétvégével.
A rendszer kezeli a rendszerben szereplő szolgáltatók elszámolásait, fizetéseit, és az egészségügyi szolgáltatók egységes számlázást és nem csak informatikai, hanem működési minőségbiztosítást, mnőségbiztosítási támogatást kapnak. A kiépülő foglalási és elszámolási rendszeren túl a páciensek engedélyével a struktúra tárolja a páciensek összes adatát, jelzi a tervezett ellátásukat, követi a megvalósulást. A rendszer képes a protokollokat kezelni, azok változásait követni. A rendszer skálázható és alkalmas a fogászatok mellett a kiegészítő egészségszolgáltatások kezelésére is.